Polaganje ploščic od A do Ž
Kot pri vsakem delu, tudi pri polaganju ploščic za dober rezultat in čim manj napora potrebujemo ustrezno orodje. Dobra novica je, da za domače projekte polaganja ploščic ne potrebujemo veliko orodja, prav tako pa nakup tudi ne bo pretirano obremenil domačega proračuna. In še nekaj: večino orodja za polaganje ploščic lahko uporabimo tudi za druge večje in manjše domače gradbene projekte.
Nepogrešljivo orodje za polaganje ploščic
Orodje za polaganje ploščic lahko razdelimo v dve skupini: na nepogrešljivo orodje in orodje, ki sicer ni nujno, a močno olajša delo in pripomore k boljšemu rezultatu. Pojdimo po vrsti.
Orodje za mešanje in nanašanje lepila
Ploščice na podlago lepimo z lepilom za keramiko, ki je naprodaj v suhi obliki. Pred uporabo je treba dodati ustrezno količino vode in ga v vedru dobro zmešati, da dobimo pastozno maso za nanašanje.
Manjšo količino lepila lahko zmešamo z zidarsko žlico, a je za boljši rezultat oziroma enakomerno teksturo brez grudic priporočljivo uporabiti mešalni nastavek za vrtalnik (kupimo ga lahko že za nekaj evrov) ali namenski električni ali baterijski mešalnik.
Pripravljeno lepilo na podlago nanašamo z zobato gladilko. Poleg te je dobro imeti še zidarsko žlico za zajemanje lepila iz vedra in zidarsko lopatico, s katero si pomagamo v vogalih in pri odstranjevanju presežnega lepila.
Orodje za merjenje
Od meril pri polaganju ploščic potrebujemo meter in vodno tehtnico. Slednja je nepogrešljiva, če želimo, da bodo ploščice položene ravno. Priporočljivo je tudi kovinsko ravnilo.
Pri polaganju večjih površin, še zlasti, če podlaga ni povsem ravna, je lahko zelo v pomoč 1- ali 2-metrska aluminijasta zidarska letev z vodno tehtnico.
Orodje za rezanje
Kakšno orodje potrebujemo za rezanje ploščic, je odvisno od velikosti, materiala in zahtevnosti rezov.
Za ravne reze keramičnih ploščic manjših velikosti (dolžina reza do približno 40 cm) za domače projekte v večini primerov zadostuje ročni rezalnik ploščic. Pozor pri rezanju granitogres ploščic: ker so trde, se težje režejo z ročnim rezalnikom.
Za rezanje granitogresnih ploščic lahko uporabimo kotni brusilnik (pogovorno: fleks) z diamantno rezalno ploščo. To uporabimo tudi za rezanje keramičnih ploščic, kadar je treba narediti izrez ali rez, ki ni raven.
Za izrezovanje okroglih odprtin, kot na primer za stikala, vtičnice in vodovodne priklope, uporabimo diamantni kronski nastavek za vrtalnik.
Ostalo orodje
Poleg naštetega za polaganje ploščic potrebujemo še gumijasto kladivo, v primeru ploščic velikega formata pa tudi dve vakuumski prijemalki, s katerima posamezno ploščico lažje dvignemo in natančno položimo na želeno mesto.
Za fugiranje ploščic potrebujemo lopatko za fugiranje (gleter) in gobico za čiščenje fug.
Orodje, ki olajša polaganje ploščic
Naslednje orodje pri domačih projektih sicer ni nujno, a lahko olajša polaganje in pripomore k še boljšemu rezultatu:
- Električni rezalnik ploščic – za natančnejše in čistejše reze, še zlasti pri ploščicah večjega formata.
- Klade in zagozde – namenski sistemi (plastičnih) klad in zagozd olajšajo doseganje ravnosti, še posebej pri polaganju ploščic večjega formata.
- Križni laser – omogoča večjo natančnost in olajša polaganje v ravnih linijah.
- Laserski merilnik razdalj – olajša merjenje površin in zagotavlja natančne meritve.
- Laserska vodna tehtnica – omogoča večjo natančnost in olajša doseganje ravnosti.
Ne spreglejte ostalih nasvetov za polaganje ploščic od A do Ž
- Polaganje ploščic od A do Ž: izbira materiala
- Polaganje ploščic od A do Ž: podlaga in prostor
- Polaganje ploščic od A do Ž: polaganje