Vse površine, ki so neposredno izpostavljene padavinam, morajo imeti ustrezne naklone za učinkovito odvajanje vode. Žal pa ti nakloni v praksi niso vedno pravilno načrtovani. V kombinaciji z nepopolno izvedbo ali uporabo nekakovostnih materialov to vodi do težav, ki se lahko sčasoma razvijejo v draga popravila.

Zastajajoča voda na balkonu lahko povzroči resne posledice – od poškodb zaključnega sloja do zamakanja v notranjost stavbe in celo poškodb nosilne konstrukcije. Na srečo lahko z ustreznim načrtovanjem, izvedbo in rednim vzdrževanjem te težave učinkovito preprečimo. Preverite, na kaj morate biti pozorni, da bo vaš balkon dolga leta odporen na škodljive vplive vode.
1. Ustrezen naklon površine – temelj varnega balkona
Eden ključnih elementov pri konstrukciji balkona je zagotovitev pravilnega naklona. Vsa območja, kjer se zbirajo padavine, morajo biti nagnjena tako, da omogočajo prost odtok vode proti odtočnemu sistemu. Minimalni naklon naj znaša 1,5 %, čeprav strokovnjaki priporočajo približno 2 %, saj tak naklon omogoča učinkovito odtekanje tudi ob močnejšem deževju.
2. Trpežni materiali – prava izbira za zunanjo uporabo
Pri gradnji ali prenovi balkonov je ključna uporaba materialov, namenjenih zunanji uporabi. Ti morajo biti odporni na vremenske vplive, temperaturna nihanja, UV-sevanje in vlago. Priporočljivo je izbrati preverjene rešitve, ki zagotavljajo trajnost in varno uporabo.

3. Zanesljiva hidroizolacija – nujna zaščita balkona
Tudi najbolj skrbno izvedena podlaga ne bo zaščitila balkona, če ni ustrezno hidroizolirana. Po sušenju naklonskega sloja je najprej potrebno nanesti osnovni premaz Baumit Grund, nato pa nadaljevati z vodoravno hidroizolacijo.
Odlična izbira je Baumacol Protect 2K Elastic – elastična, hitrovezna, vodoodporna in proti zmrzali odporna mineralna tesnilna malta. Ustvari trpežen zaščitni sloj, ki učinkovito preprečuje vdor vlage in ščiti betonsko ploščo pred navlaženostjo ter zamakanjem v notranjost objekta.
4. Natančno polaganje keramične obloge – zaključna faza
Zaključna faza je polaganje keramičnih ploščic. Izbrati je treba ploščice, ki so primerne za zunanjo uporabo – odporne proti zmrzovanju in obrabi. Enako pomembno je tudi ustrezno lepilo. Priporočamo elastično lepilo razreda S1 z visoko oprijemljivostjo (C2), na primer Baumacol FlexTop. Zagotavlja zanesljivo pritrditev ploščic tudi ob večjih temperaturnih spremembah in visoki vlagi. Ob polaganju je treba ohraniti pravilne naklone za nemoten odtok vode proti drenažnim sistemom. Zaključimo s fugirno maso Baumacol Premium Fuge (CG2, SIST EN 13888), ki je primerna tako za notranje kot zunanje stenske in talne površine iz keramike, porcelana, mozaika, klinkerja ter naravnega ali umetnega kamna.
5. Redno vzdrževanje – ključ do trajnosti
Tudi najbolj kakovostno izveden balkon zahteva redno vzdrževanje. Pomembno je občasno čiščenje odtokov, saj lahko listje, prah in drugi delci zamašijo drenažo. To povzroča nastanek luž in potencialno preobremenitev konstrukcije. Zato je priporočljivo večkrat letno preveriti stanje odtokov in odstraniti morebitne nečistoče.
Potrebujete pomoč?
Le celovit pristop zagotavlja, da bo vaš balkon dolgo ostal suh, varen in estetsko privlačen. Če načrtujete prenovo balkona ali potrebujete nasvet glede ustreznih materialov, se obrnite na naše strokovnjake, ki so dosegljivi od ponedeljka do petka na telefonski številki 01 236 37 81 in elektronskem naslovu info@baumit.si.
Z veseljem vam bomo pomagali izbrati najboljše rešitve za vaš dom.