Praktični nasveti za polaganje ploščic

Polaganje ploščic od A do Ž

V prejšnjih zapisih smo si že ogledali, kakšno orodje potrebujemo za polaganje ploščic, kakšen material izbrati in kako pripravimo podlago. Tukaj sledijo še povsem praktični nasveti za polaganje, kot so: kako pravilno nanesemo lepilo, kje začnemo s polaganjem, kako poskrbimo, da so ploščice položene ravno in koliko časa je treba počakati med polaganjem in fugiranjem.

nasveti za polaganje ploščic

Kje začeti s polaganjem ploščic?

Pri vratih ali pri steni nasproti vrat? Na sredini ali v vogalu prostora? Na steni od spodaj ali od zgoraj? Enotnega odgovora, ki bi veljal za vse primere, žal ni. 

Polaganje talnih ploščic

Pri polaganju talnih ploščic je izbira mesta, kjer bomo začeli s polaganjem, odvisna predvsem od:

  • oblike prostora,

  • oblike in velikosti ploščic ter vzorca polaganja (klasično, diagonalno, z zamikom),

  • ujemanja linij s stenskimi ploščicami (če bodo ploščice položene tudi po stenah),

  • vidnosti odrezane zadnje vrste ploščic.

Preden začnete s polaganjem, si vizualizirajte prostor s položenimi ploščicami in razmislite o želenem poteku linij. Prostor izmerite in preračunajte, koliko ploščic (vključno s fugami) bo prišlo v eni vrsti. Poskusite se izogniti temu, da bi bila zadnja (rezana) vrsta ploščic ob steni zelo ozka.

polaganje talnih ploščic

Polaganje stenskih ploščic

Pri oblaganju stene, je najbolje začeti spodaj, vendar pozor: ker tla skoraj nikoli niso popolnoma ravna, jih ne vzemite za merilo ravnosti. Pri polaganju prve vrste vedno uporabite vodno tehtnico ali še bolje, linijski laser, ki na steno začrta ravno linijo.

Dodatno pozornost pri polaganju stenskih ploščic zahteva izbira lepila, saj je treba preprečiti zdrs ploščic. Izberite lepilo Baumacol FlexUni Gel z zmanjšanim zdrsom.

Kako poskrbimo, da so ploščice položene ravno?

Najpogostejši spodrsljaj pri polaganju ploščic je, da ploščice niso položene ravno. Izziv je še večji v stavbah, kjer tla in stene niso ravne, ter pri polaganju ploščic večjega formata.

Če želimo, da bodo ploščice položene ravno, si je treba za polaganje vzeti čas. Hitenje je najpogostejši razlog za nenatančnost. Pri tem sta nepogrešljiva vodna tehtnica in gumijasto kladivo, zelo priporočljivo pa je (zlasti pri ploščicah velikega formata) uporabiti tudi sistem za izravnavo ploščic, najpogosteje je to sistem plastičnih zatičev in zagozd.

Da bodo ploščice položene ravno, je treba pozornost nameniti tudi nanašanju lepila. Tega z zobato gladilko nanašamo v enakomerni debelini, kar lahko začetnikom predstavlja izziv, a nikar ne obupajte – morda boste na začetku morali nanos popravljati in kakšno ploščico tudi odstraniti ter ponovno položiti, sčasoma pa boste pridobili občutek za enakomeren in raven nanos lepila. Kot vedno: vaja dela mojstra.

Kako široke naj bodo fuge in uporaba križcev?

Širina fug je odvisna od vizualnega učinka, ki ga želimo doseči. Nekaterim ploščicam in slogom se bolje podajo širše fuge, drugim ožje. Pri tem ni nepomembno, da je polaganje z ožjimi fugami zahtevnejše, saj dopušča manj prostora za napake oziroma popravke linij. Ožja kot je fuga, bolj bo opazna vsaka nepravilnost.

Začetnikom svetujemo, da se najprej izurijo v polaganju ploščic s širšimi fugami (vsaj 2,5 mm) in se šele nato lotijo projektov z ožjimi fugami. 

Da so fuge enakomerno široke, poskrbimo z uporabo plastičnih križcev, ki jih vstavljamo med ploščice. Pri tem izberemo takšno obliko križcev, ki ustrezajo obliki ploščic in vzorcu polaganja.

nanašanje lepila za ploščice

Kako pravilno nanesemo lepilo?

Kot že omenjeno, lepilo za ploščice na podlago nanašamo z zobato gladilko. S tem poskrbimo za dober sprijem lepila s ploščicami. V vogalih si lahko pomagamo z manjšo pleskarsko lopatico, pri čemer v naneseno lepilo naredimo zareze.

Pri nanašanju lepila z zobato gladilko poskrbimo, da zareze v lepilu potekajo v isto smer, kar olajša polaganje ploščic in izboljša oprijem.

Pri manj vpojnih ploščicah iz granitogresa ter pri polaganju na površine z večjo obremenitvijo (terase, povozne površne) je priporočljivo tanek sloj lepila nanesti tudi na hrbtno stran ploščice.

Koliko časa počakati med polaganjem in fugiranjem?

Čas sušenja je zapisan na vreči lepila, vendar predvsem pri polaganju v okoljih z višjo relativno vlažnostjo zraka ali slabšim zračenjem priporočamo, da s fugiranjem počakate dan ali dva dlje, da se lepilo zanesljivo posuši.

Oglejte si videoposnetke

Da si boste lažje predstavljali, kako pravilno nanašati lepilo in polagati ploščice ter spoznali prednosti lepil Baumacol, si oglejte naše videoposnetke na YouTubu.  

Ne spreglejte ostalih nasvetov za polaganje ploščic od A do Ž

0 Izdelek v košarici