Prenova kopalnice: kaj je dobro vedeti, preden začnete

Prenova kopalnice je lahko enostaven ali zahteven projekt – odvisno od obsega del, velikosti prostora in vaših želja. V vsakem primeru pa se pripravite na hrup, prah in dejstvo, da kopalnice vsaj dva tedna ne boste mogli uporabljati. V nadaljevanju preberite, kaj je dobro vedeti, še preden se lotite prenove.

Prenova kopalnice na ključ, z različnimi izvajalci ali v lastni režiji?

Če izberete izvajalca, ki ponuja prenovo kopalnice na ključ, bo delo praviloma opravljeno hitreje, saj bodo različni mojstri – zidar, vodovodar, električar, keramičar – med seboj časovno usklajeni. Po drugi strani je izvedba na ključ običajno nekoliko dražja.

Največ lahko prihranite, če nekatera dela opravite sami – odstranjevanje stare sanitarne opreme, ploščic in lepila, odvoz gradbenih odpadkov ali celo priprava cevi za električno napeljavo. Takšna dela zahtevajo nekaj ročnih spretnosti in osnovno orodje, a z njimi lahko prihranite tudi tisoč evrov ali več.

Polaganje keramike v lastni izvedbi

Marsikdo se ob prenovi kopalnice spogleduje z mislijo, da bi ploščice položil sam, saj polaganje ni nujno zelo zahtevno za ročno spretno osebo. Toda mojstri keramičarji ne pravijo zaman, da obstaja polaganje ploščic in polaganje ploščic v kopalnici.

Polaganje ploščic v kopalnici je namreč zahtevnejše kot v kakšnem drugem prostoru zaradi:

  • omejenega prostora,

  • zahteve po hidroizolaciji in vodotesnosti,

  • vgradnje sanitarnih elementov (wc-školjka, podometni kotliček, tuš-kabina itd.),

  • večjega števila izrezov, robov, vogalov,

  • polaganja po stenah in tleh.

Če še nikoli niste polagali ploščic, odsvetujemo, da bi bila ravno kopalnica v stanovanju vaš prvi tovrstni projekt. Še posebej, če ste se odločili za ploščice velikega formata, kjer je brez ustreznega orodja in izkušenj težje doseči profesionalen rezultat.


ustrezno orodje za prenovo kopalnice

Vrstni red del

Ko so končana rušitvena dela, je pomembno, da si dela, ki bodo kopalnici nadela nov videz, sledijo v pravilnem zaporedju.

1. Odtoki in vodovodne inštalacije
Po rušitvenih delih najprej sledi vgradnja odtokov in vodovodne inštalacije. Čeprav gre za razmeroma enostavno delo, svetujemo, da ga opravi izkušen vodoinstalater, saj morebitne napake lahko kasneje zahtevajo ponovno razbijanje kopalnice. V tej fazi se vgradi tudi morebitna vgradna sanitarna oprema (vgradni kotliček, vgradni tuš ali kanaleta za zidani tuš ipd.).

2. Strojne inštalacije
V začetnih fazah prenove kopalnice je čas tudi za vgradnjo inštalacij za ogrevanje in prezračevanje: cevi talnega gretja ali priklopa za lestveni radiator ter vgradnjo zračnika, ki bo iz kopalnice odvajal vlažen zrak.

3. Elektroinštalacije
Naslednji pride na vrsto električar, ki bo poskrbel za vtičnice, stikala, luči in električno napeljavo. Ker se v kopalnici v istem prostoru srečujeta voda in elektrika, je pomembno, da so upoštevani predpisani varnostni standardi, kot so oddaljenost vtičnic in stikal od vode ter varovanje z zaščitnim stikalom na diferenčni tok.

4. Zidarska dela
Po vgrajenih vodovodnih in elektroinstalacijah sledijo zidarska dela, kot so izravnava sten, izdelava estriha in morebitno postavljanje pregradnih sten (kot na primer za ločitev tuša od preostalega dela kopalnice).

5. Polaganje ploščic
Ko so vse instalacije vgrajene ter tla in stene ravne, je čas za hidroizolacijo in polaganje ploščic. Svetujemo, da ne pri enem, ne pri drugem ne varčujete, saj je od kakovosti materialov in izvedbe odvisna življenjska doba vaše nove kopalnice.

6. Zaključna dela
S položitvijo ploščic so se zaključila “velika” dela. Sledi vgradnja sanitarne opreme (pipe, umivalnik, wc-školjka itd.), nato še vgradnja stikal, vtičnic in svetil ter ogrevalnih in prezračevalnih naprav. Povsem na koncu je na vrsti še montaža kopalniškega pohištva.

Izbira kakovostnih materialov za prenovo kopalnice

Pri prenovi kopalnice se ne splača ubirati bližnjic in varčevati, saj je lahko kasnejše odpravljanje pomanjkljivosti in napak zelo drago. Kot strokovnjaki na področju gradbenih materialov priporočamo:

Izravnava sten

Za izravnavo sten v kopalnici priporočamo izravnalni omet z vlakni Baumit MultiWhite. Če ste star omet popolnoma odstranili, pa je primernejša izbira apneno-cementni omet Baumit Manu 2

Estrih in izravnava tal

Pri izbiri estriha bodite pozorni na čas sušenja. Estrihi se praviloma sušijo več tedenov. Baumit SpeedFaserEstrich E 300 SE 1 je, odvisno od vremenskih pogojev, primeren za oblaganje že po 24 urah. Primeren je tudi za talno gretje.

Če je po vgradnji estriha potrebna še njegova izravnava, priporočamo samorazlivno izravnalno maso Baumit Nivello Quattro, primerno tudi za talno gretje.

Hidroizolacija

Talna hidroizolacija prepreči pronicanje vlage ali vode v estrih. Nujna je pri zidanih tuših s kanaleto, pa tudi sicer v kopalnici, saj zaščiti estrih in betonsko ploščo v primeru izliva vode. Vse izdelke za hidroizolacijo kopalnice najdete tukaj

Lepljenje ploščic

Ploščice v kopalnici so redno izpostavljene obremenitvam (hoja, vlaga, voda, temperaturne razlike), zato izberite visoko kakovostno fleksibilno lepilo za keramiko, kot je Baumacol FlexUni Gel. Slednji je primeren za polaganje tako stenskih kot tudi talnih ploščic, tudi na talnem gretju. Še posebno pa na talnem gretju priporočamo lepilo Baumit Baumacol FlexTop, ki je narejeno posebej za večje toplotne obremenitve.

Imate vprašanje o materialih za prenovo kopalnice?

Za več informacij si oglejte povezavo Baumacol ali pokličite naše tehnične svetovalce, ki so dosegljivi od ponedeljka do petka od 8.30 do 15.30 na telefonski številki 01 236 37 81 in elektronskem naslovu info@baumit.si.

0 Izdelek v košarici