Kako stavbe vplivajo na zdravje stanovalcev je pereče vprašanje in osnova številnih raziskovanj. Strokovnjaki z vedno novimi podatki dokazujejo, kako pomemben je kakovosten bivanjski prostor. Na harvardski fakulteti za javno zdravje (Harvard T.H. Chan School of Public Health) so leta 2018 znova odprli Center za podnebje, zdravje in svetovno okolje (Center for Climate, Health, and the Global Environment) ter predstavili nova partnerstva in novega direktorja pobude za zdrave stavbe, dr. Joseph Allen-a. Ekipa pobude, ki deluje pod sloganom »izboljšajmo življenje vseh ljudi, v vseh stavbah, povsod in vsak dan«, raziskuje, kako današnje zgradbe vplivajo na zdravje, storilnost in počutje ljudi ter kako jih načrtovati v prihodnosti, da bomo v njih živeli bolj zdravo.
Da bi izsledke raziskave približali javnosti zunaj akademskega sveta, je ekipa pobude za zdrave stavbe izdala seznam preprostih temeljev za boljše bivanje v njih.
Na seznamu je devet temeljev, dejavnikov:
1. Prezračevanje
2. Kakovost zraka
3. Temperatura
4. Vlaga v stenah
5. Prah in škodljivci
6. Varnost in zaščita
7. Kakovost vode
8. Hrup
9. Osvetlitev in pogled
Mnoge od zgoraj navedenih »temeljev« lahko dosežemo s smotrnim načrtovanjem gradnje ali prenove hiše. Z izborom ustreznih gradbenih materialov in načina gradnje se lahko izognemo mnogim posledicam, ki vplivajo tudi na zdravje stanovalcem.
In za zaključek, pobuda za zdrave stavbe poudarja, da ne smemo pozabiti na »aktiven dizajn«, še posebej pri snovanju poslovnih stavb. V stavbo naj bodo vključeni elementi oblikovanja, ki spodbujajo dejavnosti, kot so enostavno dostopna stopnišča in rekreacijske površine. Poskrbite za ergonomsko opremo, ki minimizira nelagodje in omeji razvoj kroničnih telesnih poškodb. Upoštevajte smernice varstva pri delu za varno delovno okoljo.
Zdravo bivanje ni mit.
Vir: The Harvard Gazette