Temperatura na notranjih površinah obodnih sten pomembno vpliva na temperaturo zraka v prostoru. Toplotna izolacija hiše samodejno poveča površinsko temperaturo sten, kar stabilizira notranjo temperaturo zraka ne le pozimi, ampak tudi poleti. Konstantna temperatura pomaga vzdrževati stabilno vlažnost zraka v prostoru.
V raziskovalnem centru Viva park smo dobili podatke in analize za vse vzorčne hiše v različnih letnih časih.
Vrednotenje podatkov o temperaturah na notranji površini obodnih sten je jasno pokazalo, da lahko izolirane hiše zagotavljajo najstabilnejšo sobno temperaturo. Poleg izolacije je za stabilizacijo notranje temperature pomembna tudi vrsta gradnje. Masivna gradnja izkazuje odlične rezultate, še posebej pozimi in poleti. V neizolirani hiši se pojavljajo velika temperaturna nihanja, gibanje temperatura notranjega zraka pa dosega velik razpon v primerjavi z ostalimi, izoliranimi hišami.
Meritve v zimskem času: Neizolirana opečnata hiša (hiša št. 3) je pokazala najbolj izrazita nihanja temperature notranje površine (obodnih) sten; v dveh betonskih hišah (hiša št. 1 in 2) so bila zabeležena najnižja temperaturna nihanja.
Vir: FH Burgenland; raziskovalni center Viva park, Baumit Beteiligungen GmbH
Meritve v poletnem času: neizolirana opečnata hiša je pokazala najbolj izrazita nihanja temperature notranje površine (obodnih) sten; v dveh betonskih hišah (hiša št. 1 in 2) so bila zabeležena najnižja temperaturna nihanja. Vir: FH Burgenland; raziskovalni center Viva park, Baumit Beteiligungen GmbH
Meritve so pokazale, da toplotnoizolacijski fasadni sistem v zimskem času močno prispeva k stabilizaciji notranje temperature. Izolirane betonske hiše so zabeležile najmanjša temperaturna nihanja na površini sten, približno 1 °C. Pri lesenih hišah in hišah iz masivnega lesa so temperaturna nihanja znašala približno 3 °C.
Poleti so temperaturna nihanja na notranji površini (obodnih) sten med meritvami pokazala podobne rezultate kot pozimi, vendar je bil temperaturni razpon večji. Ponovno so najmanjša temperaturna nihanja izmerjena v betonskih hišah (okoli 4 °C), medtem ko so bila pri montažnih lesenih hišah temperaturna nihanja do 8 °C.
Ker imajo vse hiše (z izjemo neizolirane hiše) podoben koeficient toplotne prehodnosti (U = 0,15 W / m2K), so večja nihanja površinske temperature (obodnih) sten povezana s toplotno kapaciteto konstrukcijskega oboda. Zato so se najmanjša temperaturna nihanja pokazala v masivnih hišah, zgrajenih iz betona in opeke.
Vas zanima še več o tej temi?
Toplotna izolacija že dolgo ne pomeni le varčevanja z energijo. Prinaša nam številne druge ugodnosti.
VečDobro počutje in zdrava bivalna klima: to sta lastnosti, ki hišo spremenita v dom.
VečDobro počutje in zdrava bivalna klima: to sta lastnosti, ki hišo spremenita v dom.
Več