Find the perfect color for your facade
Get the appToplotna izolacija že dolgo ne pomeni le varčevanja z energijo. Prinaša nam številne druge ugodnosti. Izsledki raziskav iz raziskovalnega centra Viva park potrjujejo, da fasadni sistemi vplivajo na:
Po podatkih raziskovalnega parka lahko izolirane hiše zagotovijo bolj stabilno notranjo temperaturo, zlasti v kombinaciji z masivnimi stenami, kot so beton in opeka. Nasprotno prihaja v neizoliranih hišah do velikih temperaturnih nihanj. Najmanjša temperaturna nihanja pozimi in poleti so se pojavila v izoliranih betonskih hišah.
Graf: Temperaturna nihanja na notranji površini (obodnih) sten pozimi
Graf: Temperaturna nihanja na notranji površini (obodnih) sten poleti
Prikaz temperaturnih nihanj na izoliranem betonu (hiša št. 2), izolirana hiši iz opeke (hiša št. 4) in na neizolirani opečnati hiši (hiša št. 3).
Legenda:
Vir: FH Burgenland; raziskovalni center Viva park, Baumit Beteiligungen GmbH
Spremljanje temperatur na notranji površini obodnih sten je jasno pokazalo, da imajo izolirane hiše stabilnejše površinske temperature. Poleg toplotne izolacije stavb je masivna gradnja - zlasti beton - pomemben faktor pri uravnavanju temperatur pozimi in poleti.
Raziskovalci so primerjali različne temperature. Notranjo temperaturo na površini sten in notranjo temperaturo zraka v primerjavi z zunanjo temperaturo pri neizolirani opečnati hiši (hiša št. 3) in izolirani betonski hiši (hiša št. 1).
Površinska temperatura sten v neizolirani hiši je bila v celotnem obdobju meritev bistveno nižja od temperature zraka v prostoru. V izolirani betonski hiši pa je bila razlika med površinsko temperaturo sten in sobno temperaturo precej manjša. Poleg tega je površinska temperatura sten v neizolirani hiši nihala in sledila poteku zunanje temperature. Če je zunanja temperatura močno padla, neizolirana hiša več ni mogla doseči nastavljene notranje temperature 21 °C, kar je privedlo do ohlajanja vseh površin.
Graf: Gibanje temperatur v izolirani in neizolirani hiši.
Vir: FH Burgenland; raziskovalni center Viva park, Baumit Beteiligungen GmbH
Da bi se v zaprtih prostorih počutili prijetno, je poleg sobne temperature pomembna tudi ustrezna vlažnost zraka. Najudobneje se počutimo pri relativni zračni vlagi med 40 in 60 %. Pozimi, ko je zrak zelo suh, je zelo težko ohraniti optimalne vrednosti zračne vlage. Pri tem nam pomaga načrtovanje in izbor ustreznih gradbenih materialov.
Izolacija bo hiši zagotovila višjo površinsko temperaturo sten. Čim višja je temperatura stene, tem nižja je potrebna temperatura ogrevanja. Nižja temperatura zraka v prostoru pomeni tudi višjo relativno vlažnost.
Graf: Primerjava relativne vlažnosti zraka v izolirani in neizolirani hiši
Primerjava relativne vlažnosti v ogrevalni sezoni (november 2015 - januar 2016): 25 cm izolirana opeka (rdeča) in 25 cm (modra) neizolirana opeka. V izolirani hiši je bila vlažnost zraka v povprečju okoli 51%, v neizolirani hiši pa okoli 42%. Vir: FH Burgenland; raziskovalni center Viva park, Baumit Beteiligungen GmbH
Zdravo bivanje se začne pri fasadi
Kakšno vlažnost imate doma? Ali veste, kako lahko vplivate na njo? Razmislite o tem, že v fazi načrtovanja doma.
VečDobro počutje in zdrava bivalna klima: to sta lastnosti, ki hišo spremenita v dom.
Več