Find the perfect color for your facade
Get the appKakovost zraka v zaprtih prostorih postaja vedno bolj pomembna. Zdravo bivanje se začne s pravilno izbiro gradbenih materialov. Tega se zavedamo tudi v Baumitu, zato smo zagnali edinstven evropski raziskovalni center v Avstriji, Baumit Viva park, ki proučuje povezave med gradbenimi materiali in njihovim vplivom na zdravje. V zadnjih treh letih je bilo analiziranih in ovrednotenih več kot 5 milijonov podatkov, ki so osnova za razvoj zdravju prijaznih gradbenih materialov.
„Želimo, da bi se ljudje počutili dobro in zdravo v svojih domovih.“ Robert Schmid, lastnik Baumita.
Zgrajenih je bilo 10 vzorčnih hiš iz različnih zidnih konstrukcij, dve sta še v izgradnji. Hiše so enakih dimenzij, prav tako strehe, okna in vrata. Za vse veljajo isti zunanji klimatski pogoji. Zbiranje podatkov se izvaja v 9 kategorijah pod različno simuliranimi pogoji. Meritve so popolnoma avtomatizirane in se zbirajo v posebnem kontrolnem zbirniku.
Zbiranje podatkov po posameznih hišah je anonimno. Pridobljeni podatki se nato pošljejo zunanjim partnerjem (Tehnični univerzi v Pinkafeldu, Avstrijskemu inštitutu za zdravo in ekološko gradbeništvo ter Medicinski fakulteti na Dunaju), ki jih analizirajo in ocenijo. Ocenjujejo tudi njihov vpliv na zdravje in bivalno udobje. Za vsako izmed 9 kategorij se na teden izvede in zbere podatkov za več kot 30 tisoč različnih meritev.
V okviru analize kakovosti notranjega zraka se upoštevajo naslednji parametri: notranja klima, zračni ioni, HOS (hlapne organske spojine), hrup, vonj. Analizirajo se alergijske reakcije, utrujenost, stres in kakovost spanja. Merijo se tudi: prihranek energije, akumulacija, nihanje temperatur, sezonska nihanja, sorpcijske lastnosti in paroprepustnost gradbenega materiala.
Rezultati v praksi
Kako se boriti proti poletnemu pregrevanju? Toplotna izolacija je najučinkovitejša zaščita pred poletnim pregrevanjem.
VečKako prekinitev ogrevanje vpliva na sobno temperaturo? Ugotovite katere vrste hiš so uspele zadržati toploto najdlje.
VečVlažnost zraka v notranjih prostorih bi morala biti od 40 do 60%. Kako različni gradbeni materiali vplivajo na vzdrževanje te vlažnosti?
VečRazlične vrste konstrukcij in materialov ter njihov vpliv na naše zdravje in udobno bivanje. Ugotovite, kako zgraditi zdrav dom.
VečVrsta gradnje in kakovost vgrajenih materialov močno vplivata na zdravje ljudi in kakovost bivanja. Rezultate meritev iz raziskovalnega parka lahko povzamemo v treh glavnih točkah:
Dobro izolirana hiša prinaša številne prednosti. Poleg varčevanja z energijo dosega boljše rezultate tudi pri ostalih fizikalnih parametrih.
Pri vseh meritvah so izkazovale najboljše rezultate stavbe z masivnimi zidovi in dobro toplotno izolacijo na zunanji strani.
Masivni materiali, kot so beton, opeka, les z visoko gostoto najbolje shranjujejo energijo in uravnavajo kratkotrajna temperaturna nihanja. Tako pozimi kot poleti.
Prezračevanje mnogokrat ni dovolj za ohranjanje optimalne vlažnosti v prostoru. Stene tvorijo veliko območje, ki ob ustreznem izboru materialov pomaga uravnavati vlažnost v notranjosti brez velikih odstopanj. To je odvisno od sposobnosti materiala za absorpcijo vlage, ki se v primeru nezadostne vlažnosti vrne nazaj v prostor. Baumit Klima notranji ometi debeline 2 cm pomembno pripomorejo k uravnavanju vlage v prostoru. Ljudje se počutimo najbolj udobno pri relativni zračni vlagi med 40% in 60%.